sepet fiyatı

Kullanım örnekleri

sepet fiyatı
basket price
icon arrow

basket

Phonetic: "/ˈbaːskət/"

Part Of Speech: noun


Definition: A lightweight container, generally round, open at the top, and tapering toward the bottom.

Example: A basket of fake fruit adorned the table.


Definition: A wire or plastic container similar in shape to a basket, used for carrying articles for purchase in a shop.


Definition: In an online shop, a notional place to store items before ordering them.


Definition: A circular hoop, from which a net is suspended, which is the goal through which the players try to throw the ball.

Example: The point guard drove toward the basket.


Definition: The act of putting the ball through the basket, thereby scoring points.

Example: The last-second basket sealed the victory.


Definition: The game of basketball.

Example: Let's play some basket.


Definition: A dance movement in some line dances, where men put their arms round the women's lower backs, and the women put their arms over the mens' shoulders, and the group (usually of four, any more is difficult) spins round, which should result in the women's feet leaving the ground.


Definition: The bulge of the male genitals seen through clothing.


Definition: In a stage-coach, two outside seats facing each other.


Definition: A protection for the hand on a sword or a singlestick; a guard of a bladed weapon.


Definition: (ballooning) The gondola or wicker basket suspended from the balloon, in which the pilot and passengers travel.


Definition: The bell or vase of the Corinthian capital.


Definition: Bastard.

Example: Wait till I catch you, you little basket!

icon arrow

basket

Phonetic: "/ˈbaːskət/"

Part Of Speech: verb


Definition: To place in a basket or baskets.


Definition: To cross-collateralize the royalty advances for multiple works so that the creator is not paid until all of those works have achieved a certain level of success.

icon arrow

price

Phonetic: "/pɹaɪs/"

Part Of Speech: noun


Definition: The cost required to gain possession of something.


Definition: The cost of an action or deed.

Example: I paid a high price for my folly.


Definition: Value; estimation; excellence; worth.

icon arrow

price

Phonetic: "/pɹaɪs/"

Part Of Speech: verb


Definition: To determine the monetary value of (an item); to put a price on.


Definition: To pay the price of; to make reparation for.


Definition: To set a price on; to value; to prize.


Definition: To ask the price of.

Example: to price eggs

Ücretsiz İngilizce-Türkçe Çevirmen

Tek bir tıklamayla kelimeleri çevirin! Türkçe'den İngilizce'ye çevirmenimiz iki yönlü bir çeviri programıdır, anlamların ikamesi için kapsamlı bir sözlük içerir, kelime öbeklerinin ve ifadelerin kullanım örneklerini ve bunların fonetik bileşenlerini gösterir. Tercümanımız, çeviri alanındaki bilgi tabanını sürekli olarak güncelleyen ve son kullanıcı için tamamen anonim ve ücretsiz olarak korurken hizmet kalitesini koruyan profesyonel bir dilbilimci ekibi tarafından oluşturulmuştur. Çevirileriniz sadece size ait!

İster eğitim, iş veya kişisel amaçlar için İngilizce'den Türkçe'ye veya Türkçe'den İngilizce'ye çevrilmiş metinlere ihtiyacınız olsun, online çeviri siteleri aklınıza gelen ilk çözüm olabilir. Tercümanımız kurumsal, akademik, yasal, tıbbi terimleri yetkin bir şekilde dikkate alır. Ayrıca çeviri aşamasında, aklınıza gelen metnin, ihtiyacınız olan terimler kullanılarak, bu alanda profesyonellerle çalışarak ihtiyacınız olan tarzda tercüme edildiğinden emin olabilirsiniz.Çeviri yazılımımızı diğer makine çevirmenlerinden farklı kılmak için çok yol kat ettik. Türkçe - İngilizce çevirmenimiz orijinal metnin anlamını ve cümlenin ana fikrini asıl amaçlandığı gibi korumak için tasarlanmıştır. Çevirmenimiz olabildiğince insandır. Ürünümüz en iyi gizliliği sağlar. Verilerinizi izlemiyor, satmıyor veya saklamıyoruz. Çevirileriniz size aittir. Transferler için kayıt ve ödeme gerekli değildir!İngilizce, dünyada yaklaşık 1,5 milyar insan tarafından konuşulmaktadır. Dünyada en çok konuşulan dildir. 1.000.000'den fazla kelime var! Türkçe, Türkiye'de, Kuzey Kıbrıs'ta yaklaşık 80 milyon kişi ile Avrupa ve Kuzey Amerika'daki göçmen toplulukları tarafından konuşulmaktadır. Yaklaşık 88 milyon konuşmacı ile en çok konuşulan Türk dilidir. Türk dili, Türkiye'nin batısında yer alan Anadolu'da ortaya çıkmıştır. Şu anda, bu iki hacimli ve harika dildeki çevirilerle hızlı, rahat ve ücretsiz çalışmanız için size profesyonel çevirmenimizin işlevselliğini sunuyoruz!