entropie

Kullanım örnekleri

entropie
entropy
icon arrow

entropy

Phonetic: "/ˈɛntɹəpi/"

Part Of Speech: noun


Definition: Strictly thermodynamic entropy. A measure of the amount of energy in a physical system that cannot be used to do work.


Definition: A measure of the disorder present in a system.

Example: Ludwig Boltzmann defined entropy as being directly proportional to the natural logarithm of the number of microstates yielding an equivalent thermodynamic macrostate (with the eponymous constant of proportionality). Assuming (by the fundamental postulate of statistical mechanics), that all microstates are equally probable, this means, on the one hand, that macrostates with higher entropy are more probable, and on the other hand, that for such macrostates, the quantity of information required to describe a particular one of its microstates will be higher. That is, the Shannon entropy of a macrostate would be directly proportional to the logarithm of the number of equivalent microstates (making it up). In other words, thermodynamic and informational entropies are rather compatible, which shouldn't be surprising since Claude Shannon derived the notation 'H' for information entropy from Boltzmann's H-theorem.


Definition: The capacity factor for thermal energy that is hidden with respect to temperature http//arxiv.org/pdf/physics/0004055.


Definition: The dispersal of energy; how much energy is spread out in a process, or how widely spread out it becomes, at a specific temperature. https//web.archive.org/web/20060702234316/http://www.entropysite.com/students_approach.html


Definition: A measure of the amount of information and noise present in a signal.


Definition: The tendency of a system that is left to itself to descend into chaos.

İngilizce Türkçe Cümle Çevirmeni

Tek bir tıklamayla kelimeleri çevirin! Türkçe'den İngilizce'ye çevirmenimiz iki yönlü bir çeviri programıdır, anlamların ikamesi için kapsamlı bir sözlük içerir, kelime öbeklerinin ve ifadelerin kullanım örneklerini ve bunların fonetik bileşenlerini gösterir. Tercümanımız, çeviri alanındaki bilgi tabanını sürekli olarak güncelleyen ve son kullanıcı için tamamen anonim ve ücretsiz olarak korurken hizmet kalitesini koruyan profesyonel bir dilbilimci ekibi tarafından oluşturulmuştur. Çevirileriniz sadece size ait!

Belki tercümanlık mesleğinde ustalaşmak istersiniz? Sitemizle eğitiminiz hızlı ve kolay olacak! Çevirmenler çeviri yaparken çeşitli becerilere ve materyallere ihtiyaç duyarlar. Çevirmenlerin genel özellikleri çevrilecek olan erek dile ve kaynak dile çok iyi hakim olmak, okuduklarını ve duyduklarını iyi anlamak ve iyi bir hafızaya sahip olmaktır. Fonetik, gramer ve cümlelerdeki kelime örnekleriyle birlikte kapsamlı bir kelime, deyim ve ifade kitaplığına sahip çevirmenimiz ilk kez kullanışlı bir materyal olarak kullanılabilir.İngilizce, dünyada yaklaşık 1,5 milyar insan tarafından konuşulmaktadır. Dünyada en çok konuşulan dildir. 1.000.000'den fazla kelime var! Türkçe, Türkiye'de, Kuzey Kıbrıs'ta yaklaşık 80 milyon kişi ile Avrupa ve Kuzey Amerika'daki göçmen toplulukları tarafından konuşulmaktadır. Yaklaşık 88 milyon konuşmacı ile en çok konuşulan Türk dilidir. Türk dili, Türkiye'nin batısında yer alan Anadolu'da ortaya çıkmıştır. Şu anda, bu iki hacimli ve harika dildeki çevirilerle hızlı, rahat ve ücretsiz çalışmanız için size profesyonel çevirmenimizin işlevselliğini sunuyoruz!Kaynak metinler, AI tabanlı yazım denetleyici tarafından otomatik olarak düzeltilerek daha iyi bir çeviri elde edilir. Tıp, kesin bilimler, hukuk vb. gibi çeşitli alanlarda metinlerinin içeriğini ve dil özelliklerini koruyarak belgeleri anında çevirin.