separadores

Kullanım örnekleri

separadores
tabs
icon arrow

tabs

Part Of Speech: noun


Definition: A small flap or strip of material attached to something, for holding, manipulation, identification, opening etc.


Definition: An ear.


Definition: (by extension) A navigational widget, resembling a physical tab, for switching between documents or sets of controls.


Definition: The page or form associated with such a navigational widget.

Example: How many tabs are open in your Web browser?


Definition: (British army) A fast march or run with full kit.

icon arrow

tabs

Part Of Speech: verb


Definition: To affix with tabs; to label.

icon arrow

tabs

Part Of Speech: noun


Definition: A restaurant bill.


Definition: Credit account, e.g., in a shop or bar; slate

Example: Put this round on my tab, will you, barman.


Definition: A space character that extends to the next aligned column, traditionally used for tabulation.

icon arrow

tabs

Part Of Speech: verb


Definition: To use the Tab key on a computer to advance the cursor or move the input focus, or on a typewriter to advance the carriage.

icon arrow

tabs

Part Of Speech: noun


Definition: A cigarette.

Example: Giv'is a tab man!

icon arrow

tabs

Part Of Speech: noun


Definition: A form of musical notation indicating fingering rather than the pitch of notes, commonly used for stringed instruments.

icon arrow

tabs

Part Of Speech: noun


Definition: (British slang) A student of Cambridge University.

icon arrow

tabs

Part Of Speech: noun


Definition: A tabloid newspaper.

icon arrow

tabs

Part Of Speech: noun


Definition: A tablet, especially one containing illicit drugs.

icon arrow

tabs

Part Of Speech: noun


Definition: A tableau curtain.

Türkçe-İngilizce Şarkı Sözleri Çevirmeni

Çevirinin anadilde gerçek anlamda ses çıkarabilmesi için dilsel doğruluğun yanı sıra kültürel özellikler ve bilginin de sağlanması esastır. Bu yüzden dilin nüanslarını bilen İngiltere'den tercümanlarla çalışıyoruz. Türkçe ve İngilizce tercümanlarımız, çeviride hiçbir şeyin kaybolmamasını sağlamak için sorularınızı yanıtlamak ve açıklamalar sağlamak için her zaman hazırdır. Tercümanımızın rekor sürede doğru çeviriler sunabilmesinden ve bunun hızlı, güvenli ve tamamen ücretsiz olmasından gurur duyuyoruz! Kullanıcılarımızı önemsiyoruz.

İngilizce veya Türkçe alfabe, makale veya web sitesinden bir e-postayı, makaleyi veya web sitesini çevirmeniz mi gerekiyor? Sadece bu metni seçin ve resmi çevrimiçi çevirmen haline gelsin! 50 dünya dilinden profesyonel tercümanlarımız var. İşe yarıyor? Tabii ki işe yarıyor! Türkçe - İngilizce çevirmenimiz birçok dilbilimci ve geliştiricinin ürünüdür. Herhangi bir cümleyi, kelimeyi veya metnin tamamını hızlı ve tamamen ücretsiz çevirin! Çevirmenimiz 800'den fazla farklı dili anlamaktadır. Program medyadan büyük miktarda bilgi kullanır, bu nedenle tüm dünya haberlerini kapsar.İngilizce, dünyada yaklaşık 1,5 milyar insan tarafından konuşulmaktadır. Dünyada en çok konuşulan dildir. 1.000.000'den fazla kelime var! Türkçe, Türkiye'de, Kuzey Kıbrıs'ta yaklaşık 80 milyon kişi ile Avrupa ve Kuzey Amerika'daki göçmen toplulukları tarafından konuşulmaktadır. Yaklaşık 88 milyon konuşmacı ile en çok konuşulan Türk dilidir. Türk dili, Türkiye'nin batısında yer alan Anadolu'da ortaya çıkmıştır. Şu anda, bu iki hacimli ve harika dildeki çevirilerle hızlı, rahat ve ücretsiz çalışmanız için size profesyonel çevirmenimizin işlevselliğini sunuyoruz!