ramera

Kullanım örnekleri

ramera
whore
icon arrow

whore

Phonetic: "/hɔː/"

Part Of Speech: noun


Definition: Any person (especially a woman) who has sexual intercourse or engages in other sexual activity for payment, especially as a means of livelihood.


Definition: A person who does, or offers to do, a demeaning or dishonourable activity for money or personal gain; someone who acts in a dishonourable way for personal advantage.

icon arrow

whore

Phonetic: "/hɔː/"

Part Of Speech: noun


Definition: A person who is sexually promiscuous; a slut.


Definition: A person who is unscrupulous, especially one who compromises their principles for gain.


Definition: A person who will violate behavioral standards to achieve something desired.


Definition: A contemptible person.

icon arrow

whore

Phonetic: "/hɔː/"

Part Of Speech: verb


Definition: To prostitute oneself.


Definition: To engage the services of a prostitute.


Definition: To pimp; to pander.


Definition: To promote shamelessly.

Example: Did you see him on that chat show, whoring his new book?


Definition: To pursue false gods.


Definition: To pursue false goals.


Definition: To overuse something.

Example: BTW, that guy whuz still an asshole - camping the BFG and whoring the quad - I usually leave BFG maps but stuck around on that one and suicided quite a bit (3 times I got to about -10 frags, then came back to 0...).

Türkçe'den İngilizce'ye Çevirmen

İngilizce veya Türkçe alfabe, makale veya web sitesinden bir e-postayı, makaleyi veya web sitesini çevirmeniz mi gerekiyor? Sadece bu metni seçin ve resmi çevrimiçi çevirmen haline gelsin! 50 dünya dilinden profesyonel tercümanlarımız var. İşe yarıyor? Tabii ki işe yarıyor!

Türkçe - İngilizce çevirmenimiz birçok dilbilimci ve geliştiricinin ürünüdür. Herhangi bir cümleyi, kelimeyi veya metnin tamamını hızlı ve tamamen ücretsiz çevirin! Çevirmenimiz 800'den fazla farklı dili anlamaktadır. Program medyadan büyük miktarda bilgi kullanır, bu nedenle tüm dünya haberlerini kapsar.Çevirinin anadilde gerçek anlamda ses çıkarabilmesi için dilsel doğruluğun yanı sıra kültürel özellikler ve bilginin de sağlanması esastır. Bu yüzden dilin nüanslarını bilen İngiltere'den tercümanlarla çalışıyoruz. Türkçe ve İngilizce tercümanlarımız, çeviride hiçbir şeyin kaybolmamasını sağlamak için sorularınızı yanıtlamak ve açıklamalar sağlamak için her zaman hazırdır. Tercümanımızın rekor sürede doğru çeviriler sunabilmesinden ve bunun hızlı, güvenli ve tamamen ücretsiz olmasından gurur duyuyoruz! Kullanıcılarımızı önemsiyoruz.