milla

Kullanım örnekleri

milla
mile
icon arrow

mile

Phonetic: "/maɪ̯l/"

Part Of Speech: noun


Definition: The international mile: a unit of length precisely equal to 1.609344 kilometers established by treaty among Anglophone nations in 1959, divided into 5,280 feet or 1,760 yards.


Definition: Any of several customary units of length derived from the 1593 English statute mile of 8 furlongs, equivalent to 5,280 feet or 1,760 yards of various precise values.


Definition: Any of many customary units of length derived from the Roman mile (mille passus) of 8 stades or 5,000 Roman feet.


Definition: The Scandinavian mile: a unit of length precisely equal to 10 kilometers defined in 1889.


Definition: Any of many customary units of length from other measurement systems of roughly similar values, as the Chinese (里) or Arabic mile (al-mīl).


Definition: (travel) An airline mile in a frequent flier program.


Definition: Any similarly large distance.

Example: The shot missed by a mile.


Definition: A race of 1 mile's length; a race of around 1 mile's length (usually 1500 or 1600 meters)

Example: The runners competed in the mile.


Definition: One mile per hour, as a measure of speed.

Example: five miles over the speed limit

Web Türkçe-İngilizce Çevirmen

Çeviri yazılımımızı diğer makine çevirmenlerinden farklı kılmak için çok yol kat ettik. Türkçe - İngilizce çevirmenimiz orijinal metnin anlamını ve cümlenin ana fikrini asıl amaçlandığı gibi korumak için tasarlanmıştır. Çevirmenimiz olabildiğince insandır. Ürünümüz en iyi gizliliği sağlar. Verilerinizi izlemiyor, satmıyor veya saklamıyoruz. Çevirileriniz size aittir. Transferler için kayıt ve ödeme gerekli değildir!

Belki tercümanlık mesleğinde ustalaşmak istersiniz? Sitemizle eğitiminiz hızlı ve kolay olacak! Çevirmenler çeviri yaparken çeşitli becerilere ve materyallere ihtiyaç duyarlar. Çevirmenlerin genel özellikleri çevrilecek olan erek dile ve kaynak dile çok iyi hakim olmak, okuduklarını ve duyduklarını iyi anlamak ve iyi bir hafızaya sahip olmaktır. Fonetik, gramer ve cümlelerdeki kelime örnekleriyle birlikte kapsamlı bir kelime, deyim ve ifade kitaplığına sahip çevirmenimiz ilk kez kullanışlı bir materyal olarak kullanılabilir.Türkçe - İngilizce çevirmenimiz birçok dilbilimci ve geliştiricinin ürünüdür. Herhangi bir cümleyi, kelimeyi veya metnin tamamını hızlı ve tamamen ücretsiz çevirin! Çevirmenimiz 800'den fazla farklı dili anlamaktadır. Program medyadan büyük miktarda bilgi kullanır, bu nedenle tüm dünya haberlerini kapsar.