charolero

Kullanım örnekleri

charolero
shoe shiner
icon arrow

shoe

Phonetic: "/ʃuː/"

Part Of Speech: noun


Definition: A protective covering for the foot, with a bottom part composed of thick leather or plastic sole and often a thicker heel, and a softer upper part made of leather or synthetic material. Shoes generally do not extend above the ankle, as opposed to boots, which do.

Example: Get your shoes on now, or you'll be late for school.


Definition: A piece of metal designed to be attached to a horse's foot as a means of protection; a horseshoe.

Example: Throw the shoe from behind the line, and try to get it to land circling (a ringer) or touching the far stake.


Definition: A device for holding multiple decks of playing cards, allowing more games to be played by reducing the time between shuffles.


Definition: Something resembling a shoe in form, position, or function, such as a brake shoe.

Example: Remember to turn the rotors when replacing the brake shoes, or they will wear out unevenly.


Definition: The outer cover or tread of a pneumatic tire, especially for an automobile.

icon arrow

shoe

Phonetic: "/ʃuː/"

Part Of Speech: verb


Definition: To put shoes on one's feet.


Definition: To put horseshoes on a horse.


Definition: To equip an object with a protection against wear.

Example: The billiard cue stick was shod in silver.

icon arrow

shiner

Phonetic: "/ˈʃaɪnə(ɹ)/"

Part Of Speech: noun


Definition: One who shines; a luminary.


Definition: One who causes things to shine; a polisher.


Definition: A black eye.


Definition: Coon eyes


Definition: A bright piece of money, especially a sovereign.


Definition: Any of numerous species of small freshwater American cyprinoid fishes of Notropis, Minnilus, and allied genera, such as the redfin.


Definition: Any silvery fish, such as the horsefish, menhaden, or moonfish.


Definition: The common silverfish, Lepisma.


Definition: A moonshiner.


Definition: A small reflective surface used for cheating at card games.

Türkçe-İngilizce Şarkı Sözleri Çevirmeni

Çevirinize ince ayar yapmak için yerleşik sözlükleri kullanın: Tek tıklamayla eşanlamlılar ve örneklerle bağlam içi çeviriler, anlamlar, telaffuz ve diğer dil özelliklerinde sorunsuz bir şekilde uzmanlaşmanıza yardımcı olur. Kesinlikle ücretsiz, hızlı ve doğru çevirmen!

Tek bir tıklamayla kelimeleri çevirin! Türkçe'den İngilizce'ye çevirmenimiz iki yönlü bir çeviri programıdır, anlamların ikamesi için kapsamlı bir sözlük içerir, kelime öbeklerinin ve ifadelerin kullanım örneklerini ve bunların fonetik bileşenlerini gösterir. Tercümanımız, çeviri alanındaki bilgi tabanını sürekli olarak güncelleyen ve son kullanıcı için tamamen anonim ve ücretsiz olarak korurken hizmet kalitesini koruyan profesyonel bir dilbilimci ekibi tarafından oluşturulmuştur. Çevirileriniz sadece size ait!Sözlüğümüz size İngilizce ve Türkçe terimleri arayabileceğiniz geniş bir kütüphane sunmaktadır. Örnekler ve ayrıştırma ile mesleğe, jargona ve yaygın ifadelere göre kelimeleri arayabilirsiniz. Uygulamalarımızı iPhone, Android, iPad, Windows 10/11 ve macOS için kullanabilirsiniz. Çevrimiçi İngilizce - Türkçe çevirmenimizde, kategoriye ve farklı telaffuzlara göre 2 milyondan fazla kelimeyi arayabilirsiniz.Çevirinin anadilde gerçek anlamda ses çıkarabilmesi için dilsel doğruluğun yanı sıra kültürel özellikler ve bilginin de sağlanması esastır. Bu yüzden dilin nüanslarını bilen İngiltere'den tercümanlarla çalışıyoruz. Türkçe ve İngilizce tercümanlarımız, çeviride hiçbir şeyin kaybolmamasını sağlamak için sorularınızı yanıtlamak ve açıklamalar sağlamak için her zaman hazırdır. Tercümanımızın rekor sürede doğru çeviriler sunabilmesinden ve bunun hızlı, güvenli ve tamamen ücretsiz olmasından gurur duyuyoruz! Kullanıcılarımızı önemsiyoruz.