yön

Kullanım örnekleri

yön
aspect
icon arrow

aspect

Phonetic: "/ˈæspɛkt/"

Part Of Speech: noun


Definition: Any specific feature, part, or element of something.

Example: Japan's aging population is an important aspect of its economy.


Definition: The way something appears when viewed from a certain direction or perspective.


Definition: The way something appears when considered from a certain point of view.


Definition: A phase or a partial, but significant view or description of something.


Definition: One's appearance or expression.


Definition: Position or situation with regard to seeing; that position which enables one to look in a particular direction; position in relation to the points of the compass.

Example: The house has a southern aspect, i.e. a position which faces the south.


Definition: Prospect; outlook.


Definition: (grammar) A grammatical quality of a verb which determines the relationship of the speaker to the internal temporal flow of the event which the verb describes, or whether the speaker views the event from outside as a whole, or from within as it is unfolding.


Definition: The relative position of heavenly bodies as they appear to an observer on earth; the angular relationship between points in a horoscope.


Definition: The personified manifestation of a deity that represents one or more of its characteristics or functions.


Definition: The act of looking at something; gaze.


Definition: Appearance to the eye or the mind; look; view.


Definition: In aspect-oriented programming, a feature or component that can be applied to parts of a program independent of any inheritance hierarchy.


Definition: The visual indication of a colour light (or mechanical) signal as displayed to the driver. With colour light signals this would be red, yellow or green.

icon arrow

aspect

Phonetic: "/ˈæspɛkt/"

Part Of Speech: verb


Definition: (of a planet) To have a particular aspect or type of aspect.


Definition: To channel a divine being.


Definition: To look at.

Ücretsiz İngilizce-Türkçe Çevirmen

İngilizce'den Türkçe'ye çeviri saniyeler sürer ve tek istekte bin kelimeye kadar çeviri yapabilirsiniz. İngilizce ve Türkçe dünyada çok yaygın dillerdir. İngilizceden Türkçeye çevirmenimiz, birinde uzman olup diğerini öğrenirken bu dillerin temel metinlerini öğrenmenize veya anlamanıza yardımcı olacaktır. Çeviri API'lerimiz İngilizce'den Türkçe'ye mükemmel çeviri sağlar, ek redaksiyon ile bu çeviriler hukuk, tıp ve diğer yüksek düzeyde uzmanlık alanları gibi görev açısından kritik alanlarda kullanılabilir. İngilizce'den Türkçe'ye çevirmen, çevirdiğiniz metnin doğru bir şekilde anlaşılmasını sağlar ve selamlaşma, seyahat, alışveriş, sayılar ve diğer sınırsız sayıda ortak alan gibi sık kullanılan cümle ve kelimeleri çevirmek için idealdir.

Çevirinin anadilde gerçek anlamda ses çıkarabilmesi için dilsel doğruluğun yanı sıra kültürel özellikler ve bilginin de sağlanması esastır. Bu yüzden dilin nüanslarını bilen İngiltere'den tercümanlarla çalışıyoruz. Türkçe ve İngilizce tercümanlarımız, çeviride hiçbir şeyin kaybolmamasını sağlamak için sorularınızı yanıtlamak ve açıklamalar sağlamak için her zaman hazırdır. Tercümanımızın rekor sürede doğru çeviriler sunabilmesinden ve bunun hızlı, güvenli ve tamamen ücretsiz olmasından gurur duyuyoruz! Kullanıcılarımızı önemsiyoruz.Kaynak metinler, AI tabanlı yazım denetleyici tarafından otomatik olarak düzeltilerek daha iyi bir çeviri elde edilir. Tıp, kesin bilimler, hukuk vb. gibi çeşitli alanlarda metinlerinin içeriğini ve dil özelliklerini koruyarak belgeleri anında çevirin.