tümleyen

Kullanım örnekleri

tümleyen
complement
icon arrow

complement

Phonetic: "/ˈkɒmpləmənt/"

Part Of Speech: noun


Definition: A protective substance that exists in the serum or other bodily fluid and is capable of killing microorganisms; complement.

icon arrow

complement

Phonetic: "/ˈkɒmpləmənt/"

Part Of Speech: noun


Definition: Something (or someone) that completes; the consummation.


Definition: The act of completing something, or the fact of being complete; completion, completeness, fulfilment.


Definition: The totality, the full amount or number which completes something.


Definition: Something which completes one's equipment, dress etc.; an accessory.


Definition: The whole working force of a vessel.


Definition: Fullness (of the moon).


Definition: An angle which, together with a given angle, makes a right angle.


Definition: Something which completes, something which combines with something else to make up a complete whole; loosely, something perceived to be a harmonious or desirable partner or addition.


Definition: (grammar) A word or group of words that completes a grammatical construction in the predicate and that describes or is identified with the subject or object.


Definition: An interval which, together with the given interval, makes an octave.


Definition: The color which, when mixed with the given color, gives black (for mixing pigments) or white (for mixing light).

Example: The complement of blue is orange.


Definition: Given two sets, the set containing one set's elements that are not members of the other set (whether a relative complement or an absolute complement).

Example: The complement of the odd numbers is the even numbers, relative to the natural numbers.


Definition: One of several blood proteins that work with antibodies during an immune response.


Definition: An expression related to some other expression such that it is true under the same conditions that make other false, and vice versa.


Definition: A voltage level with the opposite logical sense to the given one.


Definition: A bit with the opposite value to the given one; the logical complement of a number.


Definition: The diminished radix complement of a number; the nines' complement of a decimal number; the ones' complement of a binary number.

Example: The complement of 01100101_2 is 10011010_2.


Definition: The radix complement of a number; the two's complement of a binary number.

Example: The complement of 01100101_2 is 10011011_2.


Definition: The numeric complement of a number.

Example: The complement of −123 is 123.


Definition: A nucleotide sequence in which each base is replaced by the complementary base of the given sequence: adenine (A) by thymine (T) or uracil (U), cytosine (C) by guanine (G), and vice versa.

Example: A DNA molecule is formed from two strands, each of which is the complement of the other.


Definition: Old spelling of compliment

icon arrow

complement

Phonetic: "/ˈkɒmpləmənt/"

Part Of Speech: verb


Definition: To complete, to bring to perfection, to make whole.

Example: We believe your addition will complement the team.


Definition: To provide what the partner lacks and lack what the partner provides, thus forming part of a whole.

Example: I believe our talents really complement each other.


Definition: To change a voltage, number, color, etc. to its complement.


Definition: Old form of compliment

icon arrow

complement

Phonetic: "/ˈkɒmpləmənt/"

Part Of Speech: noun


Definition: A good whose appeal increases with the popularity of its complement

Türkçe-İngilizce dosya Çevirmeni

Hızlı bir İngilizce'den Türkçe'ye çeviriye ihtiyacınız olduğunda arkadaşlarınıza ve ajanslara başvurmayı bırakın. Kendinizi uygulamamızla donatın ve bunu kendiniz, daha hızlı ve daha doğru bir şekilde yapmak için devasa kitaplığımızdan yararlanın. Uygulamalarımız iPhone, iPad, Mac ve Apple Watch ile yerel olarak entegre olur. Ayrıca, sınıfının en iyisi Safari, Chrome, Firefox, Opera ve Edge uzantılarımızla favori tarayıcınızı özelleştirebilirsiniz. Facebook sayfamızı ziyaret edin ve sütunumuzu okuyun - yeni gönderilerimizden bazıları burada görünecek. Teşekkürler!

Çevirilerinizi daha da iyi hale getirmek için özel olarak tasarlanmış arayüzümüzün yeni özelliklerine göz atın. Doğal olarak, hizmetimiz ücretsiz kalır ve ayrıca bir uygulama olarak da mevcuttur. Tüm özellikler, çeşitli ortak dillerin kombinasyonları için yerel olarak mevcuttur. Diğer özellikler ve dil kombinasyonları aşağıdadır. Hangi dile çeviri yaparsanız yapın, ortaya çıkan metin çevrimiçi sözlüğümüze bağlanır. Anlamları ve diğer cümlelerdeki kullanımları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, çıktı metin kutusundaki tek tek kelimeler ayrıntılı olarak analiz edilir. Her şey tamamen ayrıntılı ve gerekirse test edilmiştir!İngilizce, dünyada yaklaşık 1,5 milyar insan tarafından konuşulmaktadır. Dünyada en çok konuşulan dildir. 1.000.000'den fazla kelime var! Türkçe, Türkiye'de, Kuzey Kıbrıs'ta yaklaşık 80 milyon kişi ile Avrupa ve Kuzey Amerika'daki göçmen toplulukları tarafından konuşulmaktadır. Yaklaşık 88 milyon konuşmacı ile en çok konuşulan Türk dilidir. Türk dili, Türkiye'nin batısında yer alan Anadolu'da ortaya çıkmıştır. Şu anda, bu iki hacimli ve harika dildeki çevirilerle hızlı, rahat ve ücretsiz çalışmanız için size profesyonel çevirmenimizin işlevselliğini sunuyoruz!Tek bir tıklamayla kelimeleri çevirin! Türkçe'den İngilizce'ye çevirmenimiz iki yönlü bir çeviri programıdır, anlamların ikamesi için kapsamlı bir sözlük içerir, kelime öbeklerinin ve ifadelerin kullanım örneklerini ve bunların fonetik bileşenlerini gösterir. Tercümanımız, çeviri alanındaki bilgi tabanını sürekli olarak güncelleyen ve son kullanıcı için tamamen anonim ve ücretsiz olarak korurken hizmet kalitesini koruyan profesyonel bir dilbilimci ekibi tarafından oluşturulmuştur. Çevirileriniz sadece size ait!