chapeo (francés)

Kullanım örnekleri

chapeo (francés)
chapel hat
icon arrow

chapel

Phonetic: "/ˈtʃæ.pəl/"

Part Of Speech: noun


Definition: A place of worship, smaller than or subordinate to a church.


Definition: A place of worship in another building or within a civil institution such as a larger church, airport, prison, monastery, school, etc.; often primarily for private prayer.


Definition: A funeral home, or a room in one for holding funeral services.


Definition: A trade union branch in printing or journalism.


Definition: A printing office.


Definition: A choir of singers, or an orchestra, attached to the court of a prince or nobleman.

icon arrow

chapel

Phonetic: "/ˈtʃæ.pəl/"

Part Of Speech: verb


Definition: To cause (a ship taken aback in a light breeze) to turn or make a circuit so as to recover, without bracing the yards, the same tack on which she had been sailing.


Definition: To deposit or inter in a chapel; to enshrine.

icon arrow

chapel

Phonetic: "/ˈtʃæ.pəl/"

Part Of Speech: adjective


Definition: Describing a person who attends a nonconformist chapel.

Example: The village butcher is chapel.

icon arrow

hat

Phonetic: "[hat]"

Part Of Speech: noun


Definition: A covering for the head, often in the approximate form of a cone or a cylinder closed at its top end, and sometimes having a brim and other decoration.


Definition: A particular role or capacity that a person might fill.


Definition: Any receptacle from which numbers/names are pulled out in a lottery.


Definition: A hat switch.


Definition: The háček symbol.


Definition: The caret symbol ^.


Definition: User rights on a website, such as the right to edit pages others cannot.


Definition: (Cambridge University slang) A student who is also the son of a nobleman (and so allowed to wear a hat instead of a mortarboard).

icon arrow

hat

Phonetic: "[hat]"

Part Of Speech: verb


Definition: To place a hat on.


Definition: To appoint as cardinal.

Türkçeden İngilizceye En Hızlı Çevirmen

Çevirinize ince ayar yapmak için yerleşik sözlükleri kullanın: Tek tıklamayla eşanlamlılar ve örneklerle bağlam içi çeviriler, anlamlar, telaffuz ve diğer dil özelliklerinde sorunsuz bir şekilde uzmanlaşmanıza yardımcı olur. Kesinlikle ücretsiz, hızlı ve doğru çevirmen!

İngilizce, dünyada yaklaşık 1,5 milyar insan tarafından konuşulmaktadır. Dünyada en çok konuşulan dildir. 1.000.000'den fazla kelime var! Türkçe, Türkiye'de, Kuzey Kıbrıs'ta yaklaşık 80 milyon kişi ile Avrupa ve Kuzey Amerika'daki göçmen toplulukları tarafından konuşulmaktadır. Yaklaşık 88 milyon konuşmacı ile en çok konuşulan Türk dilidir. Türk dili, Türkiye'nin batısında yer alan Anadolu'da ortaya çıkmıştır. Şu anda, bu iki hacimli ve harika dildeki çevirilerle hızlı, rahat ve ücretsiz çalışmanız için size profesyonel çevirmenimizin işlevselliğini sunuyoruz!Tek bir tıklamayla kelimeleri çevirin! Türkçe'den İngilizce'ye çevirmenimiz iki yönlü bir çeviri programıdır, anlamların ikamesi için kapsamlı bir sözlük içerir, kelime öbeklerinin ve ifadelerin kullanım örneklerini ve bunların fonetik bileşenlerini gösterir. Tercümanımız, çeviri alanındaki bilgi tabanını sürekli olarak güncelleyen ve son kullanıcı için tamamen anonim ve ücretsiz olarak korurken hizmet kalitesini koruyan profesyonel bir dilbilimci ekibi tarafından oluşturulmuştur. Çevirileriniz sadece size ait!İngilizce veya Türkçe alfabe, makale veya web sitesinden bir e-postayı, makaleyi veya web sitesini çevirmeniz mi gerekiyor? Sadece bu metni seçin ve resmi çevrimiçi çevirmen haline gelsin! 50 dünya dilinden profesyonel tercümanlarımız var. İşe yarıyor? Tabii ki işe yarıyor!